utorak, 16. kolovoza 2011.

Kako nastaju kamen i pijesak u mokraći

Bolovi pri hodu, krv u mokraći, isprekidan mlaz mokraće ili peckanje su simptomi kamena u bubregu. Iako najčešće nastaje u bubrezima, može se pomjeriti i zaglavi u mokraćovodima, mokraćnom kanalu. Nedovoljno kretanje i unošenje tečnosti, voća i povrća, kao i pretjerano konzumiranje mesa i alkohola glavni su uzroci stvaranja kamenja koje nastaje kao posljedica poremećaja metabolizma.

Kamenje u mokraćnim organima često imaju ljudi koji pate od viška kilograma, dijabetičari ili pacijenti koji boluju od upale mokraćnih putova. Simptomi su jak, nesnosan bol u leđima koji se širi ka preponama, javlja se bez upozorenja i može trajati po nekoliko sati; krvava ili zamućena mokraća, mučnina i povraćanje, česta potreba za mokrenjem i pečenje kod mokrenja.

Kamen u bubregu se javlja u različitim oblicima, bojama i veličini od zrna pijeska do loptice za golf. Formiraju se kada se otpadne materije, koje se obično rastvaraju u tečnosti od koje nastaje mokraća, kristaliziraju i talože u bubrezima. Najčešći su kalcij-kamenci, sačinjeni od kristala kalcij-oksalat ili kalcij-fosfata. Postoje i uratni, struvitni i cistinski kamenčići, dok su najrjeđi silikatni.

Nastanku kamena doprinosi korištenje previše laksativnih sredstava, prehrana bogata bjelančevinama i unošenje nedovoljno tečnosti, kao i ponovljene urinarne infekcije. Kamen se često spontano izbacuje mokraćom. Umjeren bol prilikom izbacivanja manjeg kamena može trajati nekoliko sati i prestaje onog trenutka kad je dospio u urin. Kamen koji se ne može sam izbaciti podvrgava se takozvanoj ekstrakorporalnoj udarnotalasnoj litotripsiji, kojom se kamen razbija na manje komade kako bih se izbacio sa mokraćom.


Veći kamen se uklanja i kirurškim putem.

Prevencija: neophodno je piti dosta tečnosti, između dvije i četiri litre, ili barem onoliko koliko je potrebno da mokraća dobije svijetložutu boju i postane bistra. Također, treba smanjiti unošenje svih vrsta mesa jer se time smanjuje kiselost urina.

Kamen u bešici

Simptomi: Teškoće pri mokrenju ili česta potreba za mokrenjem, krv u mokraći, iritacija ili infekcija, tup ili oštar bol u donjem dijelu leđa, kuku ili preponama, koji se pojačava prilikom naglih pokreta i tjelesnih vježbi.

Uzroci: Sačinjeni su od kalcija i nastaju kada se otpadne materije kristaliziraju jer se bešika nije ispraznila kako treba. Najčešći razlog je uvećana prostata, obično u starijem dobu, pa se ovaj vid kamena javlja kod muškaraca.

Kamenčići se formiraju i zbog promijene kiselosti mokraće kada se ne unosi dovoljno tečnosti. Kamenčići su češći kod osoba koje pate od urinarnih infekcija jer bakterije potiču njihovo formiranje.

Liječenje: Dimenzije kamena u bešici su od 0,2 cm do 2 cm, ali mogu biti i mnogo veći. Dijagnoza se postavlja na osnovu pregleda urina, analize krvi, X-zracima ili ultrazvukom. Manje kamenje se izbacuje sa mokraćom bez većih tegoba. Veće kamenje se otklanja cistoskopijom: kamera od optičkih vlakana cistoskop ubacuje se u bešiku kroz mokraćni kanal (uretru). Razbijeni kamen se izbacuje sa mokraćom.

Prevencija: Preporučuje se unošenje dosta tečnosti, najmanje 10 čaša dnevno. Ishrana sa malim procentom kalcija sprečava ponovno formiranje kamena ako ste ga jednom već imali.

Dijagnoza: Na osnovu analize mokraće, urolog će utvrditi da li u njoj ima kristala i crvenih krvnih zrnaca. Pomoću aparata za ultrazvuk uglavnom može se utvrditi položaj kamena, a u suprotnom treba pribjeći rendgenskom snimanju ili magnetnoj rezonanci.


Zaštitite se na vrijeme

S obzirom na činjenicu da se kod 50-60 posto pacijenata ponovo stvori kamen u mokraćnom kanalu, jako je važno primjenjivati preventivne mjere koje se inače svima preporučuju.

Krećite se što više, smanjite težinu: Redovnom sportskom aktivnošću (brzo hodanje, džoging) regulira se metabolizam pa se u mokraći stvara manje supstanci koje se kristaliziraju. Drmusanje tijela potiče izbacivanje pijeska i kamenčića iz organizma.
Što više tečnosti: Potrebno je da unesete toliko vode ili razrijeđenih sokova od voća i povrća da svakodnevno izlučite 2-2,5 litara mokraće. Na taj način se štetne materije izbacuju iz organizma.

Snizite nivo kiseline u mokraći: Meso, iznutrice, riba, soja potiču stvaranje kiseline u mokraći, a time i kristala. Zato se preporučuje unošenje baznih namirnica (agrumi, povrće, voće, krumpir). Izbjegavajte namirnice bogate oksalatima, kao što su špinat, blitva, peršin, cikla, crni čaj i instant kava.

Nema komentara:

Objavi komentar